Foto 26.10.2023

Veel autokindlustusest

Kuigi liiklus- ja kaskokindlustus on paljudele autoomanikele tuttavad mõisted, tekitavad need ikka veel küsimusi: millal eelistada üht või teist, kas nad asendavad üksteist või miks võiks mõlemad sõlmida?

Alustagem liikluskindlustusest. Liikluskindlustus on vastutuskindlustus. See on kohustuslik kindlustus ehk kõigile autoomanikele seadusega ette nähtud. See tähendab, et ilma liikluskindlustuseta ei tohi teedel üldse sõita. Liikluskindlustus hüvitab liiklusõnnetuse põhjustaja tekitatud kahju kannatanu sõidukile - viimane on see osapool, kes ei olnud liiklusõnnetuses süüdi.

Kuid selleks, et kaitsta oma sõidukit varguse, vandalismi, oma tekitatud liiklusõnnetuse või loodusõnnetuse eest, on oluline sõlmida lisaks kohustuslikule liikluskindlustusele ka kaskokindlustus. Kaskokindlustuse näol on tegemist varakindlustusega.

Kaskokindlustus on vabatahtlik kindlustus, mida eriti soovitatakse uute autode omanikele nii laenuandjate kui ka liisingufirmade poolt, nii liisinguperioodi jooksul kui ka pärast selle lõppu. Kuid vanemate autode omanikud võivad selle tihti unarusse jätta.

Miks? Üheks peamiseks põhjuseks on inimeste arvamus, et nendega ei juhtu midagi ja nende auto on juba nii vana, et lisakulutused ei tundu otstarbekad. Siiski on oluline olla ettenägelik ja mõelda võimalikele riskidele. Kuigi kaskokindlustuse makse võib tunduda kõrge ja ebavajalik, on see suur abimees liiklusõnnetuse korral, aidates katta nii sõiduki taastamise kulud kui ka sõitjate ravi- ja vara kaotusega seotud kulud.

Kaskokindlustus hõlmab erinevaid riske, alustades põhiliigist - koguriskikindlustusest, mis tagab auto taastamise igasuguse ootamatu kahjustuse korral. Lisaks sellele pakub kaskokindlustus erinevaid lisakaitseid, nagu autoabi, asendussõiduki kindlustus ja paljud teised. Nendest saab lähemalt lugeda meie eelmistest artiklitest.

Autoabi tuleb appi ootamatutes olukordades, kus sõiduk ei ole enam sõidukõlblik. Näiteks õnnetusjuhtumi kindlustus lisarisk hüvitab liiklusõnnetuse hetkel autos viibinutele valuraha, kaasa arvatud püsiva puude korral. Kaskokindlustus hõlmab ka sõiduki remonti tootja volitatud esinduses, isegi pärast garantii lõppemist.

Seega annab kaskokindlustus laiapõhjalise kaitse, mis tagab turvatunde erinevates olukordades. Et olla täielikult kaitstud, on oluline sõlmida nii kohustuslik liikluskindlustus kui ka kaskokindlustus, et katta nii kolmandate isikute kui ka enda ja oma sõiduki kulud õnnetuste korral.

Kuid tuleb meeles pidada, et ükski kindlustus ei kata sõiduki loomuliku vananemise ja kulumisega seotud kulusid. Teisisõnu, auto normaalsest kasutusest tulenevaid kulumisi ei hüvitata kindlustuse poolt. Seega on oluline teada kindlustuse ulatust ja piiranguid, valides endale sobiva kindlustuspaketi.

 

Antud artikkel on koostatud BTA kindlustuse artikli alusel ja see on leitav BTA kodulehelt.

© Aon Baltic. Kõik õigused kaitstud. Privaatsuspoliitika. Kasutustingimused. Cookie settings