Foto 12.05.2023

Käsikäes autokindlustused

Paljud autoomanikud teavad, et liiklus- ja kaskokindlustus on olulised sõiduki kindlustamise viisid. Kuid sageli tekib küsimus, kas valida üks või mõlemad kindlustused ning millistel juhtudel need vajalikud on.

Liikluskindlustusega on asi selge ja valikut tegelikult ei ole. Kui oled autojuht, siis tead, et liikluskindlustus on seadusega kohustuslik kõikidele sõidukitele ning katab õnnetuse korral selle kahju, mille kindlustusvõtja põhjustas ehk hüvitab näiteks kannatanu autole tekkinud kahjud. Liikluskindlustus hoolitseb selle eest, et osapool, kes õnnetuses süüdi ei olnud, oleks kaitstud. 

Kaskokindlustus on aga vabatahtlik kindlustusliik, mis tagab lisaks liikluskindlustusele ka sõiduki varguse, vandalismi, loodusõnnetuste ja muude kahjude korral hüvitise. Erinevalt liikluskindlustusest hüvitab kindlustusandja kasko puhul kahju liiklusõnnetuse põhjustanud sõidukile. Tingimused võivad seltsiti mõneti erineda, aga olemus jääb samaks. Kui auto liisinguperiood kestab, siis on ka kasko kohustuslik, sest liisinguandja nõuab seda. Mõned ettenägelikud juhid aga valivad ka peale liisinguperioodi lõppu oma riske vähendada ja jätkavad kaskokindlustusega, mille juurde saab võtta ka mitmeid lisariske nagu asendussõiduki lisakate, õnnetusjuhtumi lisakate jne.

Kindlasti tasub läbi mõelda võimalikud halvad stsenaariumid, kui tekib soov kaskokindlustusest loobuda. Kaskokindlustuse maksumus võib alguses tunduda kõrge, kuid see on oluline sõidukiga juhtuvate ootamatute sündmuste korral, kuna katab sõiduki taastamiskulud ning kaasnevad kulud nagu sõidukis olnud vara taastamine ja sõitjate ravi, mis võib äärmiselt kulukaks osutuda. See laiapõhjaline kindlustusliik katab erinevaid riske, mis saab hõlmata kõiki auto ettenägematuid ja ootamatuid kahjustusi. Iga kindlustuse puhul peab vaatama tingimusi, et mõista, millised riskid on sellega hõlmatud, millised peab juurde valima ja millised puuduvad. Kindlasti tasub vanemate autode juures kaaluda kindlustuse maksumuse ja riski vahekorda ning konsulteerida seltsidega, et teada saada nende soovitused ja nõuanded vanema sõiduki kindlustamisel.

Autoabi pakub küll abi ootamatutes olukordades, kus sõiduk kahjustub ja sellega enam edasi liigelda ei ole võimalik, aga tihti sellest üksi ei piisa. Paljudel juhtudel valitakse juurde lisariskid, mis pakuvad sõidukijuhtidele täiendavat turvatunnet. Üks selline lisarisk on õnnetusjuhtumikindlustus, mis hüvitab liiklusõnnetuse korral valuraha autos viibinud reisijatele, mis hõlmab ka näiteks püsiva puude tekkimist. Teine populaarne lisarisk on sõiduki remont tootja volitatud esinduses. See lisarisk tagab, et auto remont tehakse autotootja poolt volitatud esinduses ka peale garantiiperioodi lõppu ja kasutatakseoriginaalvaruosasid.

Kaskokindlustus pakub erinevaid lisariske, mis võimaldavad klientidel valida just endale sobivad ja vajalikud kaitsemeetmed andes nõnda laiapõhjalise turvatunde. Kaskokindlustuse sõlmimine koos kohustusliku liikluskindlustusega annab täieliku kaitse, mis tagab majandusliku kindlustunde süüdi jäävale autojuhile kahetsusväärseks puhuks, kui peaks juhtuma liiklusõnnetus.

On oluline siinkohal märkida, et ei kaskokindlustus ega liikluskindlustus kata sõiduki amortiseerumisest tulenevaid kulusid. See tähendab, et loomuliku kulumise tagajärjel tekkinud kahjustused kindlustuse poolt ei hüvitata.

Sobiva pakkumise leidmiseks saad kasutada Jepp liiklus- ja kaskokindlustuse kalkulaatorit, mis võrdleb erinevate seltside hindasid Sulle mugaval viisil.

 

Antud artikkel on koostatud BTA kindlustuse artikli alusel ja see on leitav BTA kodulehelt.

© Aon Baltic. Kõik õigused kaitstud. Privaatsuspoliitika. Kasutustingimused. Cookie settings