Foto 16.11.2023

Auto juhtimine vihmavalangus

Kuidas sõita intensiivses vihmavalangus?

 

Pole just saladus, et Eesti ilma ette ennustada on keeruline. Seega peavad autojuhid olema valmistunud igasugusteks tingimusteks. Seetõttu olemegi kokku kogunud mõningad nipid vihmas sõitmiseks. Võtke väike aeg, et end selle abistava teabega kurssi viia ja olla valmis oma autoturvalisuse eest hoolt kandma isegi kõige raskema tihuga.

 

---Ära sõida, kui sul on võimalus seda vältida

See soovitus võib näida lihtsakoeline, aga kui võimalik, on tavaliselt parim keerulistes ilmatingimustes üldse mitte sõita. Hoia silm peal ilmateatel ja kui saad jääda, siis jää, kus sa oled, kuniks ilm selgineb

 

--- Vähenda kiirust

Kui sajab, siis ole rahulik ja ära kiirusta. Kindasti säilita 5-sekundiline vahemaa eesolevast autost (sellest peaks pidurdamiseks piisama) ja ära tunne end kohustatuna liigelda liiklusmärgi kiirusega. Vähendades oma kiirust, on sul rohkem aega reageerida, kui mõni teine sõiduk kontrolli alt väljub või kui on keset teed suur lomp. Ole väga ettevaatlik, kui hakkab sadama: esimesed vihmatilgad segunevad õlidega, mis on pinnale tilkunud, ja teed muutuvad seetõttu isegi veel libedamaks.

 

--- Vaata ette libisemise eest

Vesiliug või siis libisemine märgadel teedel on üks suuremaid muresid enamik juhtidele, kui nad tiheda vihmaga sõidavad. See nähtus ilmneb, kui õhuke kiht vett moodustub autorehvi ja teepinna vahel, Rehvi muster täitub veega ja ei ole enam võimeline seda laiali ajama nagu tavaliselt, mis põhjustab autol veojõu kadumise. Kui auto hakkab märjal teel libisema, siis ei suuda juht enam oma sõidukit kontrollida, pidurdada ega kiiremini sõita. Kui tunned, et rattad hakkavad libisema, siis jää rahulikuks ja ära vajuta kohe kogu jõust pidureid. Tasakaalukalt lase lahti gaasipedaalist ja hoia rool sõidusuunas; muidu võid hakata pöörlema. Kui tunned, et kontroll on tagasi, siis saad õrnalt hakata pidurit vajutama.

 

--- Vajuta pidurit varem

Ei tohiks tulla üllatusena, et vihmases ilmas on pidurdamisteekond märkimisväärselt pikem kui kuivade teeoludega. Pea seda meeles, kui sõidad tugevas vihmas. Kui hakkad aeglustama või peatuma, siis püüa sisse viia harjumust võtta jalg gaasipedaalilt ära varem kui mudidu. Ära pidurda järsku, kuna see võib põhjustada libisemist.

 

--- Ära kasuta püsikiiruse hoidjat

Kui kallab nagu oavarrest, siis on parem mitte kasutada püsikiiruse hoidjat. Ebatäpne süsteemi kasutus võib viia selleni, et juht kaotab märjal teel sõiduki üle kontrolli. Võid võtta jala gaasipedaalilt, et auto ei kaotaks oma vedamisjõudu, aga see ei ole võimalik, kui sa kasutad püsikiiruse hoidjat. Seega, vältimaks märgades oludes libisemist, lülita süsteem välja või hoidu kasutamast.

--- Hoia õhukonditsioneer sees

Õhukonditsioneer ei ole leiutatud ainult selleks, et sind kuumadel päevadel jahutada - sellel on funktsioon ka külmas ilmas. Kui konditsioneer on sees, siis saab see ära hoida esiakna uduseks muutumise. Kui sa sõidad vihmavalangus, siis on nähtavus juba niigi vilets. Ära tee seda enda jaoks hullemaks - kuivata oma udused aknad.

 

--- Hoia suuremat pikivahet, eriti massiivsemate sõidukitega

Tihedas vihmas liigeldes, võivad pritsmed veoautodelt või bussidelt olla äärmiselt ohtlikud. Tõstetud veekardin võib täieliult nähtavust ähmastada. Seega, kui on vihmane ilm, siis hoia kõikide sõidukitega suuremat pikivahet, eriti busside ja veoautodega.

 

--- Veendu, et esiluuk ehk kapott on suletud

Kui ei vea ja auto vannub vihmastes oludes alla, siis ära parem kapotti ava. Tihe vihm võib tõsiselt auto mootorit kahjustada, kuivõrd sõiduki sisemine süsteem ei ole mõeldud pikemad kokkupuudet veega vastu pidama.

 

--- Pea silmas tugevat tuult

Vihmaga kaasneb tihti tuul. Püüa hinnata tugevate tuulehoogude mõju. Alati hoia kindel haare roolil ja hoia eemale kõrgematest sõidukitest (nagu veoautod ja bussid), mis võivad tugeva tuule ajal ohtlikumad olla.

Nende märja teeolu nippidega, peaksid enda ohutustunnet suurendama isegi kõige vihmasematel päevadel. Ära unusta, et kaalukas enesekindlus ja keskendumisvõime on vajalikud kaaslased turvalisele sõitmisele. Kindlasti ära unusta liikluskindlustust ja kaskokindlustust, et end äpardustest säästa.

 

© Aon Baltic. Kõik õigused kaitstud. Privaatsuspoliitika. Kasutustingimused. Cookie settings