Foto 04.05.2023

Kaherattaliste hooaeg on käes

Teadmised kindlustuse võimaluste kohta aitavad mootorrattajuhtidel raha säästa ja õnnetusi vältida. Igal aastal ilmuvad kevade saabudes Eesti teedele sajad mootorrattad ja motorollerid. Kui ilmad on soojemad ja teed kuivad, liituvad nendega tuhanded jalgratturid.  Mootorrattad liigitatakse oma konstruktsiooniliste iseärasuste tõttu suurema riskiga sõidukite hulka – see määrab nii liiklusõnnetuste sageduse kui ka kindlustusmaksete suuruse. Loomulikult saavad mootorratturid õnnetusi vältida, aga ka kindlustuselt kokku hoida, kui nad võtavad kuulda kindlustusekspertide nõuandeid. Portaali jepp.ee esindaja Riina Neljand jagab praktilisi näpunäiteid ja suurimaid riske.

„Oleme märganud, et mootorrataste põhjustatud õnnetused sagenevad märgatavalt, kui teekatted muutuvad pärast vihma libedaks. Mootorratturitel soovitame tähelepanelikult jälgida teekattel esinevaid õliplekke, teemärgistusjooni, äravoolukaevude kaasi ja tuulutusvõresid, aga ka teekattele jäänud mustust – sellised kohad muutuvad libedaks külmudes või vihmasajus ning rehvid kaotavad kiiremini ja lihtsamalt haardumise teekattega, mistõttu võib sõiduk muutuda juhitamatuks,“ rääkis ekspert.

R. Neljand soovitab vältida selliseid kohti teel ka heade ilmastikutingimuste korral, et see harjumus tekiks juba enne sõite, mis toimuvad vihmase ilmaga. Kindlustusspetsialist juhib tähelepanu ka vajadusele enne sõitmist kontrollida, kas mootorratta rehvid ei ole külmunud.

„Enne paari kilomeetrit ja rehvide soojenemist on ka nende haardumine teekattega palju kehvem. Kui aga sajab vihma või esineb varahommikust kastet, on suurem võimalus, et mootorratas hakkab libisema. Pidage meeles, et rehvid soojenevad aeglasemalt kui teie ise, mootor ja pidurid – seetõttu alustage sõitu alati ettevaatlikult ja aeglaselt, kuni olete kindel, et rehvid on juba soojenenud,“ jätkab spetsialist.

Paljud juhid ruietuvad mootorrattale istudes tumedatesse rõivastesse, valivad endale musta mootorratta ja musta kiivri. Seda selleks, et stiilsed välja näha. Kahjuks vähendab see kombinatsioon teiste liiklejate võimalust sõitjat teel märgata. Seetõttu on suurema ohutuse huvides parem valida helkurribadega eredavärvilised riided ja kiiver.

 

Mootorrattad on klassifitseeritud kõrgema riskiga sõidukiteks

Kindlustusfirmad peavad mootorrattaid ja rollereid autodega võrreldes suurema riskiga sõidukiteks. Kuid teadmine, millest sõltub kindlustusmakse suurus, võib aidata juhtidel säästa raha, aga ka ettevaatlikumalt sõita ja õnnetusi vältida.

„Mootorrattaid peetakse riskantsemaks sõidukiks mitmel põhjusel – need on väiksemad ja kiiremad kui autod, seetõttu märkavad teised liiklejaid neid raskemini ja need võivad kergemini avariisse sattuda. Mootorrattad saavutavad kiiremini suurema kiiruse, on paremini manööverdatavad, kuid neid mõjutavad rohkem teeolud, näiteks märg või libe teekate, augud või kivid,“ ütleb portaali jepp.ee esindaja. „Enamikul mootorratastel on kaks ratast ja need on vähem stabiilsed kui autod, mistõttu kaotavad tasakaalu kiiremini ja kukuvad sageli ümber, olles nii avariide, vigastuste ja muude kahjude põhjuseks."

Mootorrataste riskantsust suurendab ka see, et neil pole enamasti kaitsvat kereosa ega turvapatju. Seetõttu on mootorratturid haavatavamad ja võivad saada raskemaid vigastusi kui autojuhid või nende kaassõitjad. Need asjaolud mõjutavad ka kohustusliku kindlustuse makseid.

Sarnaselt autojuhtide liikluskindlustusega sõltuvad ka mootorratturite kindlustusmaksed sõiduki võimsusest, registreerimiskohast ja juhi kogemustest. Mida suurem linn ja võimsam mootor, seda kallim on kindlustus. Mida rohkem liiklusõnnetusi on mootorrattajuht läbi teinud, seda kallimaks läheb kindlustus.

"Samuti on mootorrattajuhtidel kasulik teada, et mida pikem on kindlustusperiood, seda madalam on ühe kuu kindlustuse hind," selgitab Riina Neljand. Seetõttu võib mootorrattajuhtidel poole aasta liikluskindlustuse makse sõltuda sellest, milline on nende kahjude ajalugu ja millise kindlustusseltsi nad valivad.

Soojal aastaajal on soovitatav mootorrattajuhtidel nautida oma mootorratta tehnilisi võimalusi, kuid veeta hooaeg siiski turvaliselt.

"Manööverdusvõimet ja kiiret sõitu nautides ärge unustage turvalisust, siis saate igal aastal oma terashobuse rooli naasta ning kohustuslikud kindlustusmaksed ei riku teie tuju.“

© Aon Baltic. Kõik õigused kaitstud. Privaatsuspoliitika. Kasutustingimused. Cookie settings