Foto 01.02.2024

Juhiabisüsteemid talvistes tingimustes

Kaasaegsed autod on täis mitmesuguseid intelligentseid juhiabisüsteeme, mis talvel mõnikord ootamatult käituvad, kujundades sõidukogemust tavapärasest erinevalt.

Eksperdid toovad välja, et talve saabudes esineb tõrkeid mitmesugustes juhiabisüsteemides. Probleem peitub sageli selles, et autoomanikud ei puhasta sõidukit korralikult lumest, takistades seeläbi erinevate andurite normaalset toimimist. Sageli on inimestel puudu teadmine, kus täpselt nende sõiduki andurid asuvad. Lumetormide korral võib tekkida segaseid signaale avarii ennetussüsteemilt, sõidurea jälgimise süsteemilt, kaugtulede lülituselt, liiklusmärkide tuvastamise süsteemilt, dünaamiliselt püsikiiruse hoidjalt, pimedanurgaanduritelt ja parkimisanduritelt.

ERGO sõidukikindlustuse portfelli juht Kaido Naarits märgib, et juhiabisüsteemide mõju liiklusohutusele on kaheplaaniline. Ehkki Eesti Liikluskindlustuse Fondi (LKF) analüüs näitab nende süsteemide positiivset mõju, on uuemate autode tagant otsasõitude arv viie aastaga küll vähenenud, kuid muud intsidendid on suurenenud. Eksperdid rõhutavad, et sõidukijuhtidel tuleks lumistel teedel olla eriti ettevaatlikud ja mitte liialt lootma jääda juhiabisüsteemidele, mis võivad ootamatult käituda.

Ohutu sõidu tagamiseks on oluline enne teele asumist korralikult lumest ja jääst puhastada kõik autoosad, kus asuvad juhiabisüsteemide andurid. Eriti hoolikalt tuleks jälgida, et andurid, nagu dünaamilise püsikiirusehoidja radar ja avariiennetussüsteemi kaamera, oleksid puhtad, tagades süsteemide optimaalse toimimise.

Liiklusohutuse seisukohalt on talvistes tingimustes mõistlik kaaluda süsteemide väljalülitamist, kuna nende töö häire korral võivad mitteaktiivsed süsteemid juhti segada ja tähelepanu hajutada. Oluline on meeles pidada, et Eesti talv võib olla ettearvamatu, seega ei ole vaja juhiabisüsteeme kevadeni välja lülitada.

 

See artikkel valmis ERGO kindlustuse uudise põhjal, mis on leitav seltsi koduleheküljel.

© Aon Baltic. Kõik õigused kaitstud. Privaatsuspoliitika. Kasutustingimused. Cookie settings