Bonus-malusest sõidukijuhile
Bonus-malus süsteem on kindlustusmaailmas levinud kontseptsioon, mis mõjutab kindlustusmaksete suurust vastavalt kindlustatud isiku varasematele kahjudele. Selle süsteemi eesmärk on soodustada kindlustatud isikuid oma sõidukit turvaliselt kasutama ning vältima kahjusid. Iga autojuht ja liikluskindlustuse soetaja peaks bonus-maluse sisu mõistma.
Selle süsteemi nimi tuleneb ladina keelest, kus „bonus" tähendab head (eesti keelde tuleb sõna „Boonus“) ja „malus" halba ehk siis vastuoluline nimetus „hea-halb“. Süsteem kehtib erinevates riikides ja kindlustusettevõtetes erinevat moodi, kuid põhimõte jääb samaks. Kui kindlustatud isikul ei ole kahjusid, siis lisatakse tema kindlustuspoliisile bonuse protsent, mis vähendab tema kindlustusmakset. Kui kindlustatud isikul on kahjusid, siis lisatakse tema kindlustuspoliisile malus protsent, mis suurendab tema kindlustusmakset.
NÄIDE
Näiteks võib võtta Johani, kes on olnud kindlustatud autoomanik juba aastaid. Ta on alati olnud väga ettevaatlik sõidukit kasutades ja tal ei ole olnud ühtegi avarii või kahjusid. Seetõttu on tema kindlustusmakse vähenenud ja tema kindlustuspoliisis on suurem n-ö bonuse protsent. Kuid kui ta peaks põhjustama avarii ja esitama kindlustusnõude, siis lisatakse tema poliisile malus protsent ja tema kindlustusmakse suureneb.
Eestis on kasutusel ka bonus-malus süsteem, kuid see võib erineda teistest riikidest, kes seda samuti rakendavad. Eesti kindlustusettevõtted kasutavad erinevaid süsteeme, mis võivad erineda bonuse ja maluse protsentide suuruse, nende mõjutegurite ja muu poolest. Kindlustusettevõtted kasutavad bonuse ja maluse protsendi määramiseks kindlat skaalat, mis põhineb kindlustusvõtja varasemal ajaloos. Kui kindlustusriski hindamisel ja kindlustusmaksete määramisel on kindlustusandjal kasutusel bonus-maluse süsteem, on ta kliendi nõudmisel kohustatud välja tooma, kuidas kindlustusjuhtumid mõjutavad kindlustusmakse suurust.
Bonus-malus süsteem julgustab autojuhte olema vastutustundlikud ja vältima kahjusid. Kuna kindlustusmakse suurus sõltub otseselt kindlustatud isiku varasematest kahjudest, siis võib see olla hea motivaator, et olla ettevaatlik sõidukit kasutades. Seega on selle süsteemi eesmärk mitte ainult kindlustusettevõtete, vaid ka autojuhtide huvides. Samuti on autojuhtide huvides sõlmida endale liiklus- ja kaskokindlustus, mis aitavad olukorras, kus maluse punktid kõrvetavad.
Kokkuvõtteks võib öelda, et bonus-malus süsteem on levinud kontseptsioon kindlustusmaailmas, mis mõjutab kindlustusmaksete suurust vastavalt kindlustatud isiku varasematele kahjudele.